Despre proiect

Health and Smiles

Tema proiectului este PROMOVAREA UNUI STIL DE VIATA SANATOS

Scopul proiectului este de a creste constientizarea in randul tinerilor europeni a importantei unui stil de viata sanatos, in vederea  transformarii lor in promotori al acestuia prin initiative de peer-to-peer education in comunitatile din care provin.

Obiective:

• Cresterea constientizarii asupra importantei adoptarii unui stil de viata sanatos;
  • Impartasirea de idei si experiente a participantilor din diverse tari europene cu privire la stilul de viata a tinerilor;
  • Impartasirea de idei de planuri si activitati viitoare pentru schimbarea situatiei;
  • Intelegera rolului educatiei si puterea exemplului in a schimba stilul de viata la tineri;
  • Promovarea tolerantei si acceptarea diversitatii.

Tari partenere: Romania, Spania, Grecia si Danemarca

Locatie: Hostel Holland Bacau

Participanti:

20 – 22 aprilie 2012, 8 participanti: cate un lider de grup si un participant

10 – 19 august 2012 ,  24 de participanti: cate 6 tineri, cu varste intre 18 si 25 de ani

Beneficiari directi:

• 32 de tineri, participanti la cele doua etape ale proiectului, la vizita pregatitoare de 2 zile si 9 zile ale schimbului de tineri.

Beneficiari indirecti:

• Voluntarii Asociatiei “Un Zambet Bacau” care vor forma echipa de organizare, datorita posibilitatii de a-si dezvolta competente de planificare, management, abilitati de comunicare si lucru in echipa, etc.
  • Voluntarii asociatiilor partenere din tarile participante prin activitatile de diseminare ale participantilor la schimbul de tineri.
  • Asociatiei “Un Zambet Bacau” pentru vizibilitate in comunitate si expunere in media locala, in calitate de organizatori ai schimbului de tineri.

Finantator: Programul Tineret in Actiune